Untitled Document

siena

Bavarijos katalikų kilmingųjų bendrijos kvietimu

2017 08 18-22 dienomis LDK atmintį puoselėjančių organizacijų (LDK KS, LDK KPB, Šv.Adalberto-LDK-Riterių Ordino, KABD) atstovai lankėsi Vokietijoje. 1876 metais įkurtos Bavarijos katalikų kilmingųjų bendrijos (Genossenschaft katholischer Edelleute in Bayern  e.V.) dabartinio Prezidento Franz-Josef Freiherr von der Heydte pakviesti Lietuvos atstovai dalyvavo iškilmingame kasmetiniame renginyje, kuris vyko Oberpfalz apskrityje ir prasidėjo šv. Mišių auka St. Quirin bažnyčioje. Dalyvių susirinkimas ir šventė vyko bendrijos viceprezidentės  Elisabeth Freifrau Reisner v. Lichtenstern giminės rūmuose (Schloss Neusath).

Nuotraukose:

  1. Su Bavarijos katalikų kilmingųjų bendrijos vadovais. Iš kairės Kristina Giedraitienė, Artūras Giedraitis,    Elisabeth Freifrau Reisner v. Lichtenstern, Franz-Josef Freiherr von der Heydte,  Izabelė von Gravrock, Grafas Anton von Gravrock, Grafienė Violeta von Gravrock.
  2. Su Niederaichbach rūmų šeimininkais Uta Maria Fürstin von Urach (trečia iš kairės) ir Karl Anselm Fürst von Urach, Graf von Württemberg (ketvirtas iš kairės).
  3. Prie  Niederaichbach rūmų (Schloss Niederaichbach-Landshut)
  4. Susitikimas su Kilmingaisiais:  Curt-Hildebrand von Einsiedel Wolftitz (trečias iš kairės), Uta Maria Fürstin von Urach (ketvirta iš kairės), Amelie von Einsiedel - Wolftitz Fürstin von Urach, Gräfin von Württemberg (penkta iš kairės), Karl Anselm Fürst von Urach, Graf von Württemberg (stovi pirmas iš dešinės)
  5. Prie Lichtenšteino rūmų (Schloss Lichtenstein, Baden-Württemberg)
  6. LDK Kazimiero IV Jogailaičio skulptūra ir herbas (Schloss Lichtenstein, Baden-Württemberg)
  7. Su Lichtenšteino rūmų šeimininku Karl Philipp Fürst von Urach (sėdi gale stalo)
  8. Lichtenšteino rūmai (Schloss Lichtenstein, Baden-Württemberg)

      Lietuvos Kilmingųjų organizacijų atstovai buvo iškilmingai pristatyti, susirinkusieji įdėmiai klausėsi Artūro Giedraičio sveikinimo kalbos ir pranešimo apie Lietuvos ir jos Kilmingųjų luomo istoriją, dar viduramžiais egzistavusius tamprius ryšius su Europos valstybėmis, atsiradusius tuokiantis LDK bei Lenkijos ir Europos valdančiųjų šeimų nariams. Susirinkusiems gerai žinoma LDK Valdovų Gediminaičių dinastija. Pokalbiuose buvo pabrėžta, kad Lietuvos ir Vokietijos Kilminguosius vienija bendras istorijos žinojimas, taip pat pastangos saugoti šeimos, giminės, valstybės senąjį paveldą. Sutarta, kad prasmingas yra tolimesnis Lietuvos ir Vokietijos organizacijų bendradarbiavimas, ypač tarp jaunųjų narių. Grafas Anton von Gravrock bendrijos vadovams įteikė LDK Atminties organizacijų insigninius ženklus.

     Lietuvos atstovai buvo pakviesti aplankyti kelias istorines giminių pilis.
Iškilmingi pietūs surengti  Lichtenšteino pilyje (Schloss Lichtenstein, Baden-Württemberg). Pasakojama, kad nuo XI a. valdomą giminės pilį, protėvis Graf Wilhelm  von Württemberg  nutarė atstatyti XIX a. pradžioje, įkvėptas rašytojo Wilhelm Hauff romano „Lichtenstein“ (1826). Dabartinio pilies šeimininko  Wilhelm Albert Herzog von Urach sūnus Fürst von Urach papasakojo šeimos ir pilies istoriją, parodė gausias ginklų, amunicijos, relikvijų, dokumentų kolekcijas. Dauguma eksponatų – XIV-XV a.

Bavarijoje, Schloss Niederaichbach – Landshut, šeimininkai Karl Anselm Fürst von Urach, Graf von Württemberg su žmona Uta Maria Fürstin von Urach pakvietė mus bendrai vakarienei su gimine. Kalbėta apie  turtingą jų šeimos ir mūsų valstybių istoriją, pabrėžta būtinybė saugoti istorinį paveldą. Beje, ši Kilmingųjų šeima dosniai aukoja  Kauno Šv. Jurgio Kankinio bažnyčios atstatymui.
     Buvo organizuotos ekskursijos į Miuncheną, aplankant Bavarijos Karalių pilį ir parką (das Schloss und Schlosspark Nymphenburg ), bei istorinį Bavarijos miestelį Landshut, apžiūrint senamiestį, bažnyčią (St. Martinskirche), Trausnitz pilį (Burg Trausnitz). Mieste išlikęs reikšmingas LDK istorinis pėdsakas. 1475 metais vyko didžiulė vestuvių puota: Bavarijos-Landshuto valdovas Herzog Georg der Reiche von Bayern-Landshut (1455-1503) vedė LDK Valdovo Gedimino proproanūkę Jadvygą Jogailaitę (1457- 1502), Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio ir Lenkijos Karaliaus Kazimiero IV Jogailaičio (1427 - 1492)  dukrą. Sakoma, kad šventė trukusi devynias dienas, svečių susirinkę 9 tūkstančiai, o  visi miestelėnai ir atvykėliai buvę dosniai vaišinami... Šiais laikais mieste kas ketveri metai vyksta įspūdinga šventė - šių vestuvių teatralizuota rekonstrukcija.
     Kaip toli šuoliavo Lietuvos Vytis... Lichtenšteino pilies  sienoje įamžintas Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio ir Lenkijos Karaliaus Kazimiero IV Jogailaičio atminimas – skulptūra ir herbas. Pastebėję jame Vytį, pakvietėme trumpai istorinei diskusijai ir pilies šeimininką Karl Philipp Fürst von Urach. Kunigaikštis pripažino, kad daugelį kartų praeidavęs pro šią vietą, nepastebėjo Vyties, tačiau nuo šiol šis herbas jam primins ne tik mūsų viešnagę, bet ir Lietuvos Valstybę...

Artūras Giedraitis
Panaudoti Vikipedijos šaltiniai